nazar için:

Felak Suresi Anlamı: ( Ey Muhammed ! ) De ki: Yaratıkların şerrinden, bastırdığı zaman karanlığın şerrinden, düğümlere nefes eden büyücülerin şerrinden, hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden, tan yerini ağartan Rabbe sığınırım.

Nas Suresi Anlamı : ( Ey Muhammed ! ) De ki : Sığınırım ben insanların Rabbine, insanların Melikine (mutlak sahip ve hakimine ), insanların İlahına. O sinsi vesvesenin şerrinden, O ki insanların göğüslerine ( kötü düşünceler ) fısıldar. Gerek cinlerden gerek insanlardan ( olan ) bütün vesvesecilerin şerrinden Allah ‘ a sığınırım.

Peygamber Efendimiz iki kul euzüyü okuyup buyurdu ki; “bu iki sure ile belarlardan, nazardan korunun ! hiç kimse bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz. “ ( Ebu Davud )

29 Ekim 2013 Salı

29 Ekim


                          İSTİKLAL MARŞI                              
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, Hakk'a tapan milletimin istiklal!

                                                         Mehmet Akif Ersoy

                              Bu anlamlı gün için daha ne söylenebilir ki…

     Ben aslında Cumhuriyetimizin bu en özel gününde herkesin bir kenara çekilip tatil yapması taraftarı değilim. Bence bu gün her zamankinden daha çok çalışmalı daha çok sarılmalıyız işimize, gücümüze.

   Cumhuriyetin kurulduğu günlerde ve daha öncelerinde Türklüğün var olduğundan beri canla  başla çalışan, gece gündüz uyumadan çalışan, can veren atalarımıza daha layık olmak için daha çok çalışmalıyız. Şiirimiz de okunsun, marşımız da söylensin en güzel kutlamalar da yapılsın bir taraftan da işler yürüsün.

   Bunca çocuk kutlamalara katılmadan evde geçiriyor zamanını. Okullar açık olsun isterim ; marşlar çalsın zil sesi yerine. Şiirler okunsun, çocuklarımızın ellerinde bayraklar sallansın isterim. Tekrar tekrar anlatılsın isterim kahramanlıklar, içine işlesin çocuklarımızın destanlar.  Neredeyse dünyaya hüküm sarmış kahramanlıklar. Öyle ki Osman Gaziden Fatih Sultan Mehmet Hana,  Kanuni Sultan Süleymandan  Atatürke  kadar tüm kahramanlıklar. Adını bildiğimiz bilmediğimiz tüm kahramanların kahramanlıkları anlatılsın.  

   Tabi ki biliyorum bunların derslerde çok güzel bir şekilde anlatıldığını. Tabi ki biliyorum. Benim naçizane demek istediğim coşkunun, heyecanın en yoğun olduğu günlerde anlatılanların çocuklar için daha etkili olabileceği.

                     
      


.

                                                                        
                                                                      

               
                           
               

                                                                                                               bayrak kaynak: Resimler.tv efe44

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder