22 Kasım 2013 Cuma

ÖĞRETMENLER GÜNÜ


   Sevgili Peygamberimiz(s.) bir gün evinden çıkıp, mescide girdiğinde orada halka oluşturmuş iki topluluk gördü. Bir halkadakiler Kur’an okuyor ve Allah’a dua ediyorlardı. Diğerleri ise ilmi konuları müzakere ediyorlardı. Peygamber efendimiz(s.) onlara bakıp: “Bunların her biri hayırlı birer iş üzerindedirler. Bunlar Kur’an okuyup, Allah’a dua ediyorlar; Allah dileklerini isterse verir, istemezse vermez. Ötekiler de ilim öğreniyorlar ve bilmeyenlere de öğretiyorlar. Bunların yaptığı iş daha hayırlıdır.   Şüphesiz ben, muallim olarak gönderildim, dedi ve ilim meclisinde olanların yanına oturdu.”


   Bu gün Gelinciğimin sınıfında öğretmenler günü için bir kutlama hazırlandı. Herkes elinden geldiğince tatlı tuzlu bir şeyler yaparak güzel güzel hazırlıklarla okula gitti. Biz de bu tatlıları hazırladık.
 Baktım okul bahçesinde bir çok çocuğun elinde de bir şeyler var. Diğer sınıflarda da böyle bir hazırlık olduğunu fark ettim. Asıl fark ettiğim ise paketlerden çok gözlerindeki sevgiydi.
   İnsan hep kendi çocuklarıyla daha yoğun ilgilenince bazen başka gözlerdeki heyecanı göremiyor. Akşamdan beri acaba öğretmenime  ne söylesem nasıl sarılsam, nasıl kutlasam diye heyecanlanan yavrularımın heyecanını bu gün başka gözlerde de gördüm.
   Nasıl heyecan olmasın, nasıl sevgi olmasın? Daha küçücük ellerimiz kalem tutmayı bilmezken o sevgi dolu öğretmenlerimizin sıcacık elleri bize o kalemi kavramayı öğretti. Elinin sıcaklığı kalbimize öyle bir aktı ki hangimiz ilk öğretmenimizi unuttuk, unutabildik. Sonra büyüdük, daha bir çok öğretmen girdi hayatımıza hep hatırladığımız.
   Şimdi bakıyorum yavrularıma bütün öğretmenlerini çok seviyorlar.  İkisi de ortaokul öğrencisi, her dersin ayrı öğretmenleri var tabi ki. Ayrı ayrı öğreten, ayrı ayrı sevilen, aynı değerli öğretmenler. O değer ki öğrenmenin, öğretmenin  tek nasip olduğu canlılarız bu dünyada. Yüce Yaradanımız  bir çok canlıya içgüdüsel hareket etme yeteneği vermişken bizleri ayrıcalıklı tutmuş; okuyan, yazan, düşünen varlıklar olarak yaratmış şükürler olsun.
Bu ayrıcalıkların içerisinde de öğretenler olarak öğretmenlerimiz her zaman toplumlarda  farklı bir yeri, haklı olarak hak etmişlerdir. Allahımızın bize en büyük öğretici olarak gönderdiği Peygamber Efendimizdir. Öğrenmek, öğretmek insanın yaşam şartlarındandır.
   Okuldaki öğretmenlerimizin olduğu gibi hayatta da iyi insan olmayı, iyi işler yapmayı öğreten öğretmenler her zaman vardır. İş hayatında, aile hayatında, ibadet hayatında her zaman yol göstericilere ihtiyaç duyarız. İyiyi öğreten, iyi niyetle öğreten öğretmenlerimize saygının,sevginin değerin en  güzelleriyle her gün, her yerde yaklaşmalıyız.
   Tüm hayatımızın öğretmeni Hazreti Muhammet Mustafa Peygamber efendimizin,  öğretmenlerimizin de öğretmeni Atatürkümüzün, canım babamın, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü şimdiden kutluyorum; selam, sevgi ve saygılarımla…


Tatlımızın yapılışını daha önce pastadan dondurma tarifimde yazmıştım. O yazımda da belirttiğim gibi aynı tarifi değişik sunumlarla sevis yapmayı seviyorum.
Burada servis ederken de önce çelik fırın tepsimi renkli peçetelerle kapladık Cansuyumla beraber. Kağıt servis kağıdını yerleştirerek kabımızı hazırladık. Cup cake kalıplarına da birer kaşık pasta koyup, havuç ve çikolata ile  süsledik. yazıcıdan çıkardığığm, ‘’ Öğretmenler Gününüz Kutlu’’ olsun yazılarını kesip kürdana yapıştırıp üzerlerine yerleştirdik.

 T
                                                     Hayırlı cumalar
                                         Hayırlı hafta sonları diliyorum…

3 yorum:

  1. ne kadar güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.ellerinize ve en önemlisi yüreğinize sağlık.çok gururlandım ve duygulandım.
    her meslekte olduğu gibi öğretmenliktede mesleğin hakkını vermeyen veremeyen ya da hak edemeyen var.ama genelde istisnadır.damarınıza bir kere girdimi tüm vucudu dolaşır gelir yürekte oturur ama birazını ellere birazınıda gözlere bırakmıştır.ÖĞRETMENLERİMİZİN gününü kutluyorum. ve yine yazıyorum çocukların çok şanslı.ilk öğretmen anne ve babadır.ilk süper olunca devam etmek o kadar kolay ki!

    YanıtlaSil
  2. Kutlu olsun gününüz, kutlu olsun öğretmenliğiniz, Sevgili Öğretmenim, sözü güzel, gönlü güzel, sevgisi güzel, dilekleri güzel Öğretmenim. Teşekkür ederim. Sizi tanıdığıma çok mutluyum.

    YanıtlaSil