7 Haziran 2015 Pazar

Sen mi Ben mi ?

                                                                                                                                                                                                         Resim Kaynak:http://www.topragizbiz.com
   

 Sen mi büyüksün ben mi büyüğüm? Kime göre neye göre büyüklük. Aaa yaşa göreyse amenna, sözüm yok saygıyla, hürmetle. Ya değilse neye göre? İşe mi, makama mı, kıyafete mi, insana mı? Büyüklüğün neye göre ?
   Bakıyorum pazara bile çıkıyorsun öyle alelade giyinmişsen, bir kilo bir şey isteyeceksin, “ oğlum bakıver şu müşteriye “ oluyor. Bir yerden geliyorsun şıkır şıkır giyinmişsin hadi pazara uğrayayım da öyle gideyim bir daha çıkmayayım diyorsun , aynı pazarcı “ buyurun kaç kilo istersiniz, afiyetle yiyin , iyi alışverişler “gibi bir sürü ıvır zıvırla gönderiyor. Ivır zıvır diyorum çünkü gerçekten artık ıvır zıvır sözler olmuş oluyor.
   Ya da geçen yıl Soma faciasında hepimiz tepkimizi gösterdik, yazdık çizdik, eleştirdik destek olduk vs. Sonuç olarak hep yanınızdayız mesajı verdik.
   Şimdi düşünüyorum, acaba çok değil o olaydan sadece bir saat önce orada vefat eden herhangi bir kardeşimiz gelseydi, derdini anlatsaydı, sıkıntısını söyleseydi kaçımız dinlerdi, kaçımız derdine çare arardı. Ya da kaçımız verdiği sadece bir selam olsa o selamı alırdı. "Çalış kardeşim ekmek aslanın ağzında bizimde sorunlarımız var biz kime diyelim" diyen mi, diyemese de demek isteyen mi çoğunlukta olurdu, elinden tutup, bir yol gösteren bir yol açan mı ? 
   
Şimdi aynı sorunları ya da benzerlerini yaşayan yok mu? Neredeyiz? ? Şimdi niye bir garibanın elinden tutmuyoruz sadece gariban olduğu için mi yoksa nasıl olsa birileri çıkar ilgilenir demek için mi? En kötüsü kendimizi o kadar büyük o kadar ulaşılmaz gördüğümüz için mi?
 Evet insanlar tahsilli, kültürlü, kariyer sahibi, mevkilerin en güzel yerinde olabilir, olabilir de bir insanı insan yapan sadece bunlar değildir. Bir hastanede, bir bankada ne bileyim işte birbirini tanımayan kalabalığın olduğu herhangi bir yerde insanlar sadece kıyafetlerine göre gruplaşıyorlar. Basma etekliler bir tarafta toplanırken, markalar bir tarafta toplanıyor. Bir sorun,  danışacağın bir şey varsa anlasa da anlamasa da kendin gibi giyinenin yanına gidip soruyorsun. Bir taraf bir tarafa ayrı ülkenin insanları gibi bakıyor. İnsanlar saygısız olmadığı sürece kılığıyla kıyafetiyle ayrılmamalı. Zengin fakir, okumuş okumamış, çalışan çalışmayan, açık kapalı, işçi memur, o PARTİLİ bu PARTİLİ  hepsi , hepimiz insanız. Önce insan, sonra diğer sıfatlar. Hayat işte bunun farkına vardığımız zaman daha anlamlı olacaktır

7 yorum:

 1. İnsanlar önce insan olduklarını bir anlasa değil mi...Haklısınız...

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel yazmışsınız.. İnsanları sıfatlarından arındırılmış olarak görmeye başladığımızda herşey daha güzel olacak...

  YanıtlaSil
 3. Öyle güzel dile getirmişsinki Özlemciğim kalemine sağlık önyargısız eşitlikçi bir toplum dileğiyle sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Aynen insanların birbirini kırmaya değmez :(

  YanıtlaSil
 5. Ne de güzel kelimelere dökmüşsünüz.. Ben toplum davranışlarımız adına ciddi endişe duyuyorum, etrafımız insanlığını unutmuşlarla dolu ne yazık ki.

  YanıtlaSil
 6. Özlem hanım ne güzel yazmışsın ama maalesef yazdıklarınızın aynısını yapıyor insanoğlu halbuki ne oldum değil ne olacağım denmeli para güzellik sağlık gelip geçici var olan iyilik olmalı bugün söyleyip yarın unutan olmamalıyız bence medeniyetle birlikte öz değerlerde kayboluyor.mutlulukla kalmanız dileklerimle

  YanıtlaSil
 7. Aristolesin sözü ne kadar dogru!

  Insana insan oldugu icin deger vermek pek önemsenmiyor yazik ki...Zihniyet,"Ye kürküm ye!"zihniyeti...

  Sevgilerle canim..

  YanıtlaSil