15 Eylül 2015 Salı

Mandala Nihale

                      

1981’de Fransa’da Mitterand iktidarı sırasında “Boş Zamanları Değerlendirme Bakanlığı” kuruldu. Aslında bakanlığın görevleri arasında turizm ve spor da vardı ama isminin “Boş Zamanlar Bakanlığı” olması, kamuoyunun dikkatini bu alana çekmek için kasten düşünülmüştü. 2005 yılında ise Kanada’da “Boş Zamanları Değerlendirme, Eğitim ve Spor Bakanlığı’ kuruldu.
Hobilerin insanların boş zamanları doldurmaktan çok daha ötede işlevleri var. Hobiler kişinin görsel, işitsel ve sözel yeteneklerini, karar alma ve iletişim becerilerini, takım çalışmasına yatkınlığını artırıyor. Ayrıca hobiler insanların yeni tanıştığı kişilerle kolay iletişim kurmasını kolaylaştırıp çevre edinmelerine yardım ediyor.
Hobiler sayesinde kendimizi ifade etmenin yeni yollarını keşfederiz. Aslında hepimiz yaptığımız işten ve çevremizin bize yapıştırdığı etiketlerden daha fazla potansiyele sahibiz. Şu ya da bu nedenle işimizi ya da hayatımızı dilediğimiz gibi belirleyememiş olabiliriz. Bir sanatçı olmak isterken mühendis, doktor olmayı hayal ederken muhasebeci ya da bir gezgin olma hayali kurarken bir eş ve anne olmuş olabiliriz. Fakat kendimize bir hobi seçerken gerçekten çok daha özgürüz. İstediklerimizi gerçekleştirme şansımız çok daha fazla.
Hobiler insanın tahmin etme, strateji geliştirme, planlı hareket etme, ayrıntıları görebilme, sorunlarla başa çıkmadaki hakimiyetini artırır. Düzenli olarak bir hobiye zaman ayırmak, o hobiyi geliştirmek adına yoğunlaşmak zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar.

Yazının tamamını  buradan okuyabilirisiniz.
http://www.temelaksoy.com/insanin-bir-hobisinin-olmasi-ciddi-bir-istir/


____________________________________________________________________________________________________
Bu harika yazının üzerine çok bir şey söylemeyi uygun bulmuyorum doğrusu. 
Biz blogçuların oldukça fazla, kendimize iyi gelen ruhumuzu doyuran hobilerimiz var, var ki bu blogların sahibiyiz. Biliyorum blog sahibi olmayıp da yine bir çok hobi sahibi olan arkadaşlarımız da var.
Değinmek istediğim çocuklarımız. Kendi hobilerimizi yaparken , ruhumuzu, gönlümüzü dinlendirirken çocuklarımızı da buna ortak etmemiz. Kendi hobilerimize zaman ayırdığımız gibi çocuklarımıza da hobi kazanmaları konusunda zaman, ilgi ve malzeme vermemiz gerektiği.

 Bilgisayar karşısında, ya da telefonla zaman geçirmeleri,  savaş oyunları oynamaları yerine; yavrularımıza mutlaka bir hobi edinmeleri konusunda yol göstermeli hatta ısrarcı olmalıyız.
Bildiğim kadarıyla çocuklar genellikle ailelerinde gördükleri ortak alışkanlıklar üzerine kendilerine bir yol çiziyorlar. Biz annelerin mutlaka ve mutlaka çocuklarımızın yeteneklerine uygun, kendi seçimleri doğrultusunda onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Onlara neler yapabileceğini anlamasında yardımcı olmalıyız.

Zaman yok gibi bahanelerden de uzak durarak mutlaka ve mutlaka onların ruhlarının dinlenmesine yol göstermeliyiz. Zaman vardır, zaman hep var. Sadece ve sadece bilgisayarın, telefonun bizden alığı zamanın yarısını geri alırsak zamandan bol bir şey olmaz elimizde.               Nihalemizin ön ve arka yüzü. Kirazçiçeğim arka yüzünü kaplamayı tercih etti.

    Cansuyum da ön yüzü oldukça eskimiş olan diğer bir nihalemizin arka yüzünü kendi modeline uygun olarak renklendirmeye başladı ama henüz bitmedi.
Bazen ona ne gerek vardı, çok mu lazımdı gibi dillendirmeler olmasa da;  hepimiz biliyoruz zaman zaman hakkımızda böyle düşünceler olduğunu.
Doğru, şimdi bana çok mu lazımdı reçel yaptığım vişnelerin çekirdeğini , yıkayıp, kurutup saklamak? 
Şu bir avuç vişne çekirdeğinin "canım çok sıkılıyor "diyen kızıma ne kadar iyi geldiğini, onu ne kadar mutlu ettiğini söylersem bu çekirdeklerin ne kadar lazım olduğu da ortaya çıkar.

22 yorum:

 1. Çoook güzel olmuş ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim sevgili Çisem hoşgeldin.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. beğendiğine sevindim sevgili Saadet. çok çok teşekkürler.

   Sil
 3. Emeklerinize sağlık çok kullanışlı olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim adaşım. selamlar...

   Sil
 4. harika olmuş güle güle kullanın ah o ne gereği vardı zamanına yazık diyenler bizim burada da var:) ama ben bunlarla mutlu oluyorum:)))) kızlarıda sizi de öpüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler Neslihan. galiba her zaman ve her yerde böyle bakış açıları var. dediğin gibi önemli olan rağmen mutlu olabilmek sevgilerimle...

   Sil
 5. Bayıldım tek kelime ile şahane boncuk sanmıştım çekirdekmiş şaşkınım :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim sevgili Sertaç evet ilk bakışta boncuk gibi dursa da bildiğin çekirdek :))

   Sil
 6. Harika olmuş. Ellerinize sağlık. Yine oluşturuculuğunuzu konuşturmuşsunuz:) sevgiler canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok çok teşekkür ederim. biliyorsun farklı işler yapmayı seviyorum. selamlar canım.

   Sil
 7. Ne de güzel görünüyor... Canım kiraz yada vişne çekirdeklerini toplayıp bunlardan yapmak istedi şimdi :) neyse başka bir vişne mevsimine yada kaçırmadım mı ki acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. galiba artık zamanı geçti ama olsun seneye nasip diyelim. beğenmene çok sevindim teşekkür ederim selam ve sevgilerimle...

   Sil
 8. Özlemciğim çok güzel yazmışsın. Böyle faliyetlerin çocukların yaratıcılığını geliştirme, iyi vakit geçirme gibi faydaları yanında kişilik gelişimlerine, kendine güven duygusu kazanmasına, üretken insanlar olmalarına da katkıları var. Kızların yaptıkları da çok güzel, ellerine sağlık ikisinin de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim Esracığım, insan hayatındaki yeri ve önemi ne kadar büyük bu küçücük işlerin,
   ( fark edebilene ). teşekkür ederim güzel ve destekleyici yorumun için. öpüyorum canım çok.

   Sil
 9. Kimin aklına gelirdi ki çekirdekten bun yapmak. Valla bravo size. Süper olmuş. Hem kızlara da iyi gelmiş. Güle güle kullanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. bazen benim böyle olmadık fikirlerim oluyor :))
   kızlar çok sevdi şimdi başka bir proje üzerinde çalışmaya başladılar bile kalan çekirdeklerle. sevgiler...

   Sil
 10. Harika olmuş, boncuk sandım ben onları !
  Ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. boncuk gibi duruyor gerçekten ama bunlar geri dönüşüm doğal boncuk :))
   sevgiler...

   Sil
 11. çok cici olmuş... elleri dert görmesin ufaklığın.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler sevgili Emine. ben de senin güzel kızını öpüyorum. sevgilerimle...

   Sil