13 Temmuz 2015 Pazartesi

Başkasının Çocuğundan Bize ne ?


                       
    Güzel başlangıçların olduğu bir hafta olması dileklerimle merhabalar, Mübarek Kadir Gecemizde Allah' ım bizleri affedilen kullardan eylesin, dualarımızı kabul etsin, her daim hayırlı insanlarla hayırlı işlerle karşılaştırsın, dualarımızda birbirimizi unutmadığımız bir gece olsun,  amin ve şimdiden iyi bayramlar…

   Tanımadığınız çocuklara şeker, çikolata, bayram harçlığı vermeyin lütfen diyerek başlamak istiyorum.
   Her bayram olduğu gibi yine kapımızı çalan minik yavrular olacaktır mutlaka, onları karşıdan dokunmadan gülen yüzlerle bayramını kutlayarak ve hiçbir ikramda bulunmadan gönderelim ve diyelim ki “bu doğru değil. Şimdi evine dön tanımadığın kişilerin kapısına gitmen tehlikeli olabilir. “ korkmayın darılırlar diye darılmıyorlar, anlıyorlar. Ben söyledim, hiç de darılmadılar...
 O an üzülseler bile gerçekten anlıyorlar. Çocuklar iyi niyeti anlıyor, anlayamadıkları iyi niyetin ardına gizlenmiş kötü niyetler.
   Kendi evimde çok sayılıdır geçirdiğim bayramlar . İlk zamanlarda  bir iki defa bayram harçlığı da verdim kapıya gelenlere sonra o yıllar önceki herkesin çok çok üzüldüğü Kayseri' deki o üç miniğin olayından beridir vermiyorum.
Biz çoğunlukla köydeyiz bayramlarda kalabalık ve her kes tanıdık.
Her bayram çocuklar için küçük bir şeyler hazırlamaya çalışırım ben, hazırladıklarım da hep tanıdığım çocuklar içindir, kendi yavrularım , kardeşlerimin yavruları, kuzenlerimin yavruları gibi.
  Herkes kendi çocuğunu, yeğenini, kuzenini, kendini gerçekten tanıyan çocuğu sevindirsin, başkasın dan bize ne. Evet bize ne! biliyorum biraz sert bir ifade ama  Başkasının çocuğundan bize ne diyelim ki bizim çocuklarımıza da aynısı söylensin. 

Bir gün minübüsteyiz bir çocuk ciyak ciyak ağlıyor annesi ne yapsa susmuyor. 
ha!  rahatsız oluyor muyum, asla olmuyorum, üzülüyorum, kıyamıyorum sadece .
Çantamda da çikolata var, açtım vereyim belki susar diye tam elime alıyorum ki kızlarımın ikisi birden anne neden veriyorsun dediler, “ e kızım baksanıza çocuğun boğazı gitti yazık vereyim susar belki” dedim.
Aldığım cevap şuydu ve eve gelinceye kadar da bitirmediler söylenmeyi hala da akıllarına geldikçe  söylenirler:
 - Anne sen bize tanımadığımız birinden bir şey  almayın diyorsun , sen niye tanımadığın çocuğa bir şey veriyorsun.  
İşte ben :
- Kem küm kızım ben kötü niyetli değilim, onu düşündüm falan diyorum da onlarda,  ama çocuk ya alışırsa ya başkaları da kötü niyetli değil zannederse. Gibi gibi gibi… Aldım dersimi hem de kendi öğrettiğimi kendi yavrularımdan öğrenerek.
Bizim apartman görevlimizin çocukları yok, yeğenleri geliyor tatillerde. Ben de her geldiklerinde çikolata şeker evde ne varsa veriyordum. Artık vermiyorum. Çocuk yanında olsa bile  apartman görevlimize veriyorum, al sen ver diyorum ve hep tembihliyorum tanımadığından sakın bir şey alma, alırsan büyüğüne sor öyle al.

Unutmayalım  çocukların güvenliği bayram şekerinden daha önemli.

Dünyadaki tüm çocukları , tanımadığımız tüm çocukları gerçekten seviyorsak sevgimizi göstermek için dokunmaya, hediye vermeye gerek yok.  Tanımadığı insanlara, verdiğimiz şekerlerle,  güven duymasını öğretmeye gerek yok. Sevgi; şekerle, hediyeyle gösterilmez.
Öyle sevgi dolu dünyaya güvenmek artık çok zor. Herkes kendi çocuğunu layıkıyla severse zaten dünya sevgiyle dolar.

Tüm çocuklara kendi çocuğumuz gibi değer verip, kendi çocuğumuza başkası tarafından nasıl yaklaşılmasını istiyorsak; başkalarının çocuğuna da öyle yaklaşalım . Gerçek sevgi budur. 
    Kişisel olarak kapı kapı şeker toplama geleneğine karşı olsam da ; uzmanların dediğine göre ; bayram geleneklerimizi  çocuklarımızda yaşatmak istiyorsak, çocuklarımıza gerçekten tanıdığımız güvendiğimizi insanların bayramını kutlamaları konusunda yol gösterelim. Gruplar halinde ve yanında kesinlikle büyük biri ile birlikte şeker toplamaya çıkmalarını sağlayalım.Çocuklar için bayram hazırlıklarımdan birkaçını daha önce paylaşmıştım biliyorsunuz. Fikir almak veya tekrar  görmek isterseniz sırasıyla  (1 ) – () – () – ( 4 )  numaraların üzerine tıklayarak bakabilirsiniz. 

Bu yılın bayramlıkları bayramdan sonra sürprizi kaçmasın şimdi paylaşmıyorum. 
              
                             Biz yarın nasipse köye gidiyoruz; İyi bayramlar...