28 Eylül 2015 Pazartesi

Sürpriz Bayram Şekeri


                                                                         
                                                    
                                                Yakma Güllü Taçlar...
   Bir bayram klasiği oldu artık benim bayram sonrası paylaşımlarım. Umarım sürekli tekrar ederek sıkmıyorumdur.
  Bu bayramı biz bu yıl ailece evde geçirdik. Yani köye gitmedik. Bayramın son günü küçük kuzularım da halasının elini öpmeye gelecekleri için bu güzellikleri, yanında minik birkaç bir şeyle birlikte hazırladım yavrularıma.   Yakma gülleri biliyorsunuz zaten. Ben de çok çok uzun yıllar önce öğrenmiştim ve pazara çıktığımda, denk gelirse illa ki birkaç parça tül, kumaş alıp gelirim. Kızlarda  böyle gül yapmasını çok seviyorlar, kullanacak bir yerler buluyoruz mutlaka. Hediye paketlerinde,  defterlerde kullanmayı çok seviyorum.
  Hediye paketinde yine farklılık yapmak istedim. Bayramda yeterince şeker ve çikolataya doyan çocuklara bir de kocaman şeker şeklinde paket hazırlayıp sürpriz yapmak istedim.
   Bulabildiğim en uygun kap bu sabunluklar oldu. Aslında şeker şeklini verebileceğim kutu olarak aklıma ilk gelen hani şu soğan saklama kapları var ya onlardı ama bunlar çıktı karşıma.  Güzel de oldu kanımca :))


                                                                                                                                           

    Yakma gülden bahsetmişken bir örnek daha; bu defteri  geçen yıl Kur’an hocama hediye olarak yapmıştım.
Bayramınızı bir kez daha kutlarken yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olmasına duacıyım.

                                                 Selam ve Sevgilerimle... 

15 Eylül 2015 Salı

Mandala Nihale

                      

1981’de Fransa’da Mitterand iktidarı sırasında “Boş Zamanları Değerlendirme Bakanlığı” kuruldu. Aslında bakanlığın görevleri arasında turizm ve spor da vardı ama isminin “Boş Zamanlar Bakanlığı” olması, kamuoyunun dikkatini bu alana çekmek için kasten düşünülmüştü. 2005 yılında ise Kanada’da “Boş Zamanları Değerlendirme, Eğitim ve Spor Bakanlığı’ kuruldu.
Hobilerin insanların boş zamanları doldurmaktan çok daha ötede işlevleri var. Hobiler kişinin görsel, işitsel ve sözel yeteneklerini, karar alma ve iletişim becerilerini, takım çalışmasına yatkınlığını artırıyor. Ayrıca hobiler insanların yeni tanıştığı kişilerle kolay iletişim kurmasını kolaylaştırıp çevre edinmelerine yardım ediyor.
Hobiler sayesinde kendimizi ifade etmenin yeni yollarını keşfederiz. Aslında hepimiz yaptığımız işten ve çevremizin bize yapıştırdığı etiketlerden daha fazla potansiyele sahibiz. Şu ya da bu nedenle işimizi ya da hayatımızı dilediğimiz gibi belirleyememiş olabiliriz. Bir sanatçı olmak isterken mühendis, doktor olmayı hayal ederken muhasebeci ya da bir gezgin olma hayali kurarken bir eş ve anne olmuş olabiliriz. Fakat kendimize bir hobi seçerken gerçekten çok daha özgürüz. İstediklerimizi gerçekleştirme şansımız çok daha fazla.
Hobiler insanın tahmin etme, strateji geliştirme, planlı hareket etme, ayrıntıları görebilme, sorunlarla başa çıkmadaki hakimiyetini artırır. Düzenli olarak bir hobiye zaman ayırmak, o hobiyi geliştirmek adına yoğunlaşmak zamanı daha iyi yönetmemizi sağlar.

Yazının tamamını  buradan okuyabilirisiniz.
http://www.temelaksoy.com/insanin-bir-hobisinin-olmasi-ciddi-bir-istir/


____________________________________________________________________________________________________
Bu harika yazının üzerine çok bir şey söylemeyi uygun bulmuyorum doğrusu. 
Biz blogçuların oldukça fazla, kendimize iyi gelen ruhumuzu doyuran hobilerimiz var, var ki bu blogların sahibiyiz. Biliyorum blog sahibi olmayıp da yine bir çok hobi sahibi olan arkadaşlarımız da var.
Değinmek istediğim çocuklarımız. Kendi hobilerimizi yaparken , ruhumuzu, gönlümüzü dinlendirirken çocuklarımızı da buna ortak etmemiz. Kendi hobilerimize zaman ayırdığımız gibi çocuklarımıza da hobi kazanmaları konusunda zaman, ilgi ve malzeme vermemiz gerektiği.

 Bilgisayar karşısında, ya da telefonla zaman geçirmeleri,  savaş oyunları oynamaları yerine; yavrularımıza mutlaka bir hobi edinmeleri konusunda yol göstermeli hatta ısrarcı olmalıyız.
Bildiğim kadarıyla çocuklar genellikle ailelerinde gördükleri ortak alışkanlıklar üzerine kendilerine bir yol çiziyorlar. Biz annelerin mutlaka ve mutlaka çocuklarımızın yeteneklerine uygun, kendi seçimleri doğrultusunda onlara yardımcı olmamız gerekiyor. Onlara neler yapabileceğini anlamasında yardımcı olmalıyız.

Zaman yok gibi bahanelerden de uzak durarak mutlaka ve mutlaka onların ruhlarının dinlenmesine yol göstermeliyiz. Zaman vardır, zaman hep var. Sadece ve sadece bilgisayarın, telefonun bizden alığı zamanın yarısını geri alırsak zamandan bol bir şey olmaz elimizde.               Nihalemizin ön ve arka yüzü. Kirazçiçeğim arka yüzünü kaplamayı tercih etti.

    Cansuyum da ön yüzü oldukça eskimiş olan diğer bir nihalemizin arka yüzünü kendi modeline uygun olarak renklendirmeye başladı ama henüz bitmedi.
Bazen ona ne gerek vardı, çok mu lazımdı gibi dillendirmeler olmasa da;  hepimiz biliyoruz zaman zaman hakkımızda böyle düşünceler olduğunu.
Doğru, şimdi bana çok mu lazımdı reçel yaptığım vişnelerin çekirdeğini , yıkayıp, kurutup saklamak? 
Şu bir avuç vişne çekirdeğinin "canım çok sıkılıyor "diyen kızıma ne kadar iyi geldiğini, onu ne kadar mutlu ettiğini söylersem bu çekirdeklerin ne kadar lazım olduğu da ortaya çıkar.

8 Eylül 2015 Salı

                                                 Resim Kaynak : wikipedia &  http://www.nkfu.com/