13 Ekim 2017 Cuma

Benim Küçük Dostlarım             
" Lütfen çiçek ve çelenk göndermeyiniz.  .... bağışta bulunabilirsiniz. "

     Gazetelerin ilan sayfalarında sıkça rastladığımız bu cümlelerin çıkışının yada nasıl söyleyeyim kaynağının hep bir  kurumsal bir karar olduğunu düşünürdüm. Yani yardım kuruşlarının veya vakıfların ayakta kalabilmesini sağlayacak en büyük kaynak olan bağışların  bu şekilde de halka tavsiye edilmesinin bir öğretmenin fikri ve çabaları üzerine olacağını hiç düşünmezdim.     


    Okudukça hayran olduğum  satırlar. Bu muhteşem anıları , ilk 4 yıl önce altını çize çize okuduğumda hayran olmuştum , şimdi yine aynı keyif ve aynı hayranlıkla tekrar  okuyorum. 

...

Yıl  1956...
O yıl çocuklarımla " sınıf dışı " da hayırlı çalışmalar yapıyorduk. Mesela pek genç yaşımdan beri, çeşitli yazılarımda , salon ve radyo konuşmalarımda sık sık üstünde durduğum bir fikri, bir emelimi ancak o sene, o okulda uygulamaya koyabilmiştim.
Tutunduğum fikir şuydu:
" Cenazeye çelenk göndermek yerine, çelenk parası ile yoksul çocuklara yardımda bulunmak, bu dünya için de öbür dünya için de daha yararlı, daha hayırlıdır. "


  " Çocukları pek severim. Hayatta her insanın bir zaafı, bir iptilası vardır. Benim tek büyük zaafımda - Niçin itiraf etmemeli...- Çocuk sevgisidir! Ve bu aşk yüzünden ışık çevresinde dönen pervane misali öğretmenlik mesleğine tutulup kalışım bundandır.
   Yanlız sevimli, terbiyeli,zeki ve çalışkan olanları değil,- Böylesini herkes sever !- ben sevimsiz, somurtkan, haylaz, hatta aptal çocukları da severim. Bana " Öğretmenim !" diyen ses, beni "Annem!" diye çağıran ses kadar sevgili ve kıymetlidir. "

Daha kitaba başladığı bu cümlelerle beni benden aldı.

Ne büyük bir gönül. Allah, vesile olduğun tüm hayırları ahirette karşına çıkarsın , iyi ki bu dünyadan geçmişsin, iyi ki var olmuşsun Kadın Yazarların Annesi  Halide öğretmen.

  

6 yorum:

 1. hemen alıp okuycim tişkirleer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok beğeneceğini düşünüyorum, çok güzel anılar var. ben de teşekkür ederim.

   Sil
 2. İşte ben o öğretmenlein ellerinden öperim.
  Ne güzel bir kitap eminim ne güzel beslenmişdir ruhun.
  Bu kitabı okuyunca.
  Onlar ki çok güzel insanlardılar..."o güzel atlarına binip gittiler."
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk okuduğumda da çok etkilenmiştim , şimdide de aynı keyfi aldım Merih Hanım. insan okudukça ah diyor. Gerçekten çok güzel insanlarmış gerçekten çok güzel...
   Ben de size selam ve sevgilerimi iletiyorum.

   Sil
 3. muhteşem yaaa, nasıl bir sevgidir ışıktır. okumak zorunlu bu kitabı , teşekkürler canım , selam ve sevgiler ^.^

  YanıtlaSil
 4. Ben çok sevdim Deryacığım, okurken sevgiyi , samimiyeti gerçekten hissettiriyor. Keşke yeni mesleğe başlamış tüm öğretmenler okusa diye düşündüm hep.Benden de çok selam ve sevgiler...

  YanıtlaSil